Sejmik Młodzieżowy o świętowaniu niepodległości

Po raz czwarty obradował Sejmik Młodzieżowy Województwa Lubuskiego. 6 listopada uczniowie lubuskich szkół średnich wybrali propozycję uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Chcemy, żebyście mogli zaprezentować swoje poglądy, bo to co my dziś robimy, będzie realizowane przez młodsze pokolenie – mówiła otwierając obrady marszałek Elżbieta Anna Polak. Obradom przewodniczył Czesław Fiedorowicz – przewodniczący sejmiku.
Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że Lubuskie to region, który śmiało może konkurować z regionami z całego świata. Zaprezentowała też cele, jakie stawia sobie samorząd województwa. Lubuskie ma być zieloną krainą nowoczesnych technologii.. Chcemy tworzyć nowoczesne, lepiej płatne miejsca pracy. Wskazaliśmy 4 priorytety rozwoju: dostępność transportowa i teleinformatyczna, zrównoważony rozwój, region innowacyjny i konkurencyjny oraz region efektywnie zarządzany. Samorząd ma służyć mieszkańcom i tu, i teraz rozwiązywać problemy – wyjaśniła. Marszałek przypomniała także postulaty młodych z ubiegłych lat i zapewniła, że samorząd stara się sprostać tym wyzwaniom. Odpowiedzią na głosy młodych jest program Młodzi on-Life. Chodzi o to, żeby młodych ludzi włączyć do życia. Jednym z elementów programu jest Budżet Inicjatyw Obywatelskich, na realizację którego samorząd przeznaczył 1 mln zl. Jak zapewniła marszałek, program będzie kontynuowany w przyszłym roku. – Tym razem będzie miał przesłanie związanie z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. W projektach szukać będziemy wartości patriotycznych – wyjaśniła.
Podczas obrad o pracy samorządu województwa odpowiedział przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz.
Młodzi radni debatowali pod hasłem „Szanując i ucząc się przeszłości Polski, lepiej kreujemy jej przyszłość”. Celem wspólnej debaty było wypracowanie sposobów uczczenia na terenie szkół 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wybrano 10 propozycji:
1. Bieg na 11 km w każdym powiecie
2. Teledysk promujący patriotyzm (miałby powstać z połączenia filmików nagranych przez szkoły)
3. Wojewódzki Dzień Patriotyzmu (przegląd piosenek, debaty oksfordzkie, konkursy wiedzy)
4. Z kulturą do ludzi
5. Sportowa pamięć narodowa
6. Stworzenie aplikacji gromadzącej punkty przez uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych
7. Akcja: Sadzenie lasów niepodległości
8. Organizacja mobilnej wystawy: „Skąd pochodzimy – korzenie Lubuszan”
9. Koncert piosenki „Patryjotyzm i historia we współczesnej muzyce”
10. Wystawa: „Gdzie byliśmy 100 lat temu”
Obrady Sejmiku Młodzieżowego odbywają się na wzór sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego. W IV Lubuskim Sejmiku Młodzieżowym udział wzięło 64 uczniów z 32 szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. Przy stole obrad zasiadło 32 młodzieżowych radnych, którzy wcielając się w rolę radnych województwa lubuskiego, mieli okazję wzięcia czynnego udziału w obradach. Dodatkowo 32 uczniów wcieliło się w rolę dziennikarzy i relacjonowało obrady Sejmiku.
Naszą szkołę reprezentowali na dzisiejszych obradach Kacper Wosiński oraz Natalia Chorobińska pod opieka prof. Tomasza Rubisia
Recommended Posts

DNI OTWARTE SZKOŁY VII LO MS
15 maja, 2025

SIATKARZE ZSMS ZIELONA GÓRA MISTRZAMI WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO!!
30 kwietnia, 2025
Zakończenie roku szkolnego klas IV
23 kwietnia, 2025