Stanisława Wyspiańskiego 21
65-001 Zielona Góra
Sekretariat
sekretariat@zsms.zgora.pl
tel (68) 451 20 50
fax (68) 451 20 51

Europejska Szkoła Sportowa Cottbus

Trzyletni projekt językowy

2016/2017

 Projekt „Język nie zna granic”

W dniach 5 – 7 pazdziernika 2016r. gościliśmy w naszej szkole grupę niemieckiej młodzieży z opiekunkami w ramach współpracy polsko-niemieckiej z Łużycką Szkołą Sportową z Cottbus. Był to trzeci z rzędu rok spotkań w ramach projektu językowego, w tym roku pt. ?Die Sprache kennt keine Grenzen? – ?Język nie zna granic?.

Zaprosiliśmy do naszej szkoły młodzież uczącą się w szkole partnerskiej języka polskiego. Spotkanie rozpoczęło się od zajęć – warsztatów i gier językowych. Tak jak w poprzednich latach, zadaniem uczniów VII LO było posługiwanie się w trakcie zajęć językiem niemieckim, a gości – używanie w komunikacji języka polskiego.

Oprócz zajęć i warsztatów językowych zapewniono wszystkim uczestnikóm wiele atrakcji. Należały do nich: kręgielnia ?Magma?, Planetarium – zobaczyliśmy ciekawy film ?Nasz Wszechświat?, wizyta w kawiarni Heban, oraz tradycyjnie już, basen w Centrum Rekreacyjno-Sportowym. Projekt pozwolił uczniom na doskonalenie znajomości języka sąsiada, przyniósł dużo satysfakcji, dał też możliwość ponownego spotkania kolegów i koleżanek z Niemiec, gdyż wielu z nich odwiedziło nas w minionym roku.

Realizatorkami projektu i organizatorkami spotkania były panie Anna Połczyńska i Elżbieta Sternal.

 

2015/2016

Projekt „Dwujęzyczność to nasza przyszłość – II”

     W dniach 28-30 września 2015r. zrealizowano w naszej szkole w ramach współpracy polsko-niemieckiej z Łużycką Szkołą Sportową z Cottbus projekt pt. „Dwujęzyczność to nasza przyszłość”. Była to druga część projektu językowego, który został zapoczątkowany w pażdzierniku minionego roku szkolnego.

    Zaprosiliśmy do naszej szkoły młodzież uczącą się w szkole partnerskiej języka polskiego.Spotkanie rozpoczęło się od zajęć językowo-integracyjnych.Tak jak w minionym roku, zadaniem uczniów VII LO było posługiwanie się w trakcie zajęć językiem niemieckim, a gości – używanie w komunikacji języka polskiego.    Uczestnikom projektu oprócz zajęć i warsztatów językowych zapewniono wiele atrakcji. Należały do nich: zwiedzanie Zielonej Góry, wizyta w kawiarni Heban, Centrum Przyrodnicze, Klub bilardowy „Hot Shots” oraz basen w Centrum Rekreacyjno-Sportowym.

Projekt pozwolił uczniom na doskonalenie znajomości języka sąsiada, przyniósł dużo satysfakcji i umożliwił zawarcie nowych znajomości.Realizatorkami projektu i organizatorkami spotkania były panie Anna Połczyńska i Elżbieta Sternal.

 

Projekt językowy – rewizyta w Cottbus.

2014/2015

     W dniu 10 czerwca 2015r. grupa uczniów naszej szkoły z paniami Anną Połczyńską i Elżbietą Sternal w ramach projektu „Dwujęzyczność to nasza przyszłość” wyruszyła z rewizytą do szkoły partnerskiej (Lausitzer Sportschule) do Cottbus.

Uczniowie mieli okazję ponownie spotkać się z kolegami i koleżankami z Niemiec. Na początek kilka słów powitania do młodzieży skierował dyrektor szkoły p.Wolfgang Neubert. Następnie przy wspólnym poczęstunku był czas na rozmowy i doskonalenie znajomości języka sąsiada.

Nasza młodzież w towarzystwie swoich niemieckich kolegów zwiedziła szkołę, obiekty sportowe oraz internat. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie najładniejszych miejsc miasta Cottbus, m.in. piękny deptak. Spotkaniu towarzyszyło dużo pozytywnych emocji, wszyscy uczestnicy projektu wrócili bardzo zadowoleni.

 

 Projekt „Dwujęzyczność to nasza przyszłość- I ”  

    W dniach 6-8.10.2014 r. zrealizowano w VII Liceum Ogólnokształcącym projekt ?Dwujęzyczność to nasza przyszłość”, którego byłam pomysłodawcami i realizatorami były panie Anna Połczyńska i Elżbieta Sternal. Współpraca z Łużycką Szkołą Sportową z Cottbus zyskała nowy wymiar. Dzięki projektowi płaszczyznę sportową udało się poszerzyć o aspekt językowy.

Zaproszona została do Zielonej Góry młodzież uczącą się w szkole partnerskiej języka polskiego. Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się od zajęć integracyjno-językowych. Zadaniem uczniów VII LO było posługiwanie się w trakcie zajęć językiem niemieckim, a gości – używanie w komunikacji języka polskiego. Nauce towarzyszyło dużo pozytywnych emocji i dobra zabawa. Oprócz warsztatów językowych młodzież uczestniczyła w konkursach i quizach, otrzymując nagrody i słodycze. Dzięki wsparciu Dyrekcji, pracowników oraz dofinansowaniu otrzymanemu z funduszy Euroregionu Sprewa- Nysa- Bóbr udało się zapewnić uczestnikom projektu wiele atrakcji. Uczestnicy zwiedzili z dwujęzycznym przewodnikiem Zieloną Górę, zapoznając się z historią i  tradycjami miasta. Mieli okazję podziwiać wspólnie zabytki naszego miasta, piękny deptak oraz urokliwe zakątki. Spacer zakończył się odwiedzinami w kawiarni Heban, gdzie uczniowie delektowali swoje podniebienia wykwintnymi słodkościami.

W ramach projektu odbyły się też zajęcia, w trakcie których młodzież, pod okiem fachowego instruktora, zajmowała się dekoracją pierników, tworząc wspaniałe upominki dla rodziny i przyjaciół. Kolejną atrakcją było wyjście do kina na film pt. ?Więzień labiryntu”, który stanowi ekranizację pierwszej części popularnej wśród młodzieży trylogii autorstwa Jamesa Dashnera. Po seansie przewidziany był czas wolny w galerii handlowej Focus Mall. Następnego dnia zaplanowano pobyt na basenie w Centrum Rekreacyjno- Sportowym, gdzie uczestnicy spędzili wiele miłych chwil, korzystając z atrakcji zagwarantowanych przez Aquapark. Projekt pozwolił uczniom na doskonalenie znajomości języka sąsiada, przyniósł dużo radości i satysfakcji wszystkim uczestnikom oraz umożliwił nawiązanie nowych przyjaźni. Spotkał się też z dużym zainteresowaniem mediów. Informacje na jego temat oraz wywiady można było obejrzeć w wiadomościach telewizji RTV Lubuska, usłyszeć w Radio Zielona Góra (6.10.2014 r.). Dnia 14 października ukazał się w Gazecie Lubuskiej artykuł dotyczący projektu.

 

2004/2005
I. „Projekt ?Europejska Szkoła Sportowa”

Dużym atutem każdej szkoły jest prowadzona przez nią współpraca zagraniczna. Bliskość granicy polsko-niemieckiej stanowi duże ułatwienie w kontaktach szkół po obu  stronach Odry. Zielona Góra jest od wielu lat miastem partnerskim miasta Cottbus.

W 2004 r. zostało podpisane porozumienie partnerskie VII Liceum Ogólnokształcącego
z Łużycką Szkołą Sportową z Cottbus (Lausitzer Sportschule Cottbus). Od tego dnia rozpoczęła się współpraca obu szkół w ramach projektu ?Europejska Szkoła Sportowa”. Funkcję pośrednika językowego i opiekuna młodzieży ze szkół partnerskich powierzono pani Annie Połczyńskiej i Elżbiecie Sternal.

W ramach współpracy organizowane są obozy szkoleniowe, zawody, turnieje oraz mecze towarzyskie. Dużym zainteresowaniem cieszył się również organizowany przez naszą szkołę polsko-niemiecki dzień sportu, organizowany pod hasłem ?Festiwal Gier Sportowych”. Istotnym elementem współpracy jest wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami wychowania fizycznego i trenerami z Zielonej Góry i Cottbus. Realizacja projektu przyczyniła się do wzrostu młodzieżowych inicjatyw związanych ze sportem. Młodzież chętnie uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych w ramach projektu. Projekt wpłynął na uruchomienie transgranicznej współpracy pomiędzy  klubami sportowymi miast partnerskich Zielonej Góry i Cottbus.  Bardzo ważny jest również aspekt językowy współpracy . Uczniowie mają możliwość rozwijania swoich kompetencji językowych podczas spotkań z rodzimymi użytkownikami języka państwa ościennego oraz prowadzonej korespondencji elektronicznej.

Współpraca stanowi doskonałą promocję języka niemieckiego w naszej szkole oraz języka polskiego w Niemczech.
 
.
Facebook