BEZPIECZNE I UDANE WAKACJE

Droga uczennico, drogi uczniu!
-Pamiętaj , by w upalny dzień nie przebywać zbyt długo na słońcu bez osłony- może to grozić tzw. udarem cieplnym.
-Jeśli idziesz gdzieś samotnie lub ze znajomymi, zawsze informuj swoich opiekunów, dokąd się udajesz, z kim oraz kiedy planujesz powrót.
-Jeżeli korzystasz z własnego telefonu komórkowego, zadbaj o to, by zawsze był naładowany i aby jego dzwonek był dla ciebie słyszalny(aby opiekunowie modli w razie potrzeby nawiązać z Toba kontakt).
-Staraj się zawsze wracać punktualnie. Jeśli się spóźnisz , poinformuj o tym swoich opiekunów( np. telefonicznie), by wiedzieli, że nie muszą cię szukać.
-Idąc w miejsca, które słabo znasz, zawsze staraj się rozeznać, gdzie jesteś i jak w razie potrzeby możesz wrócić do domu. Jeśli masz wątpliwości, czy to miejsce na pewno jest bezpieczne, najlepiej zrezygnuj z pójścia tam lub zaproponuj grupie inne , lepiej znane ci miejsce.
-Odmawiaj, jeśli ktoś zaproponuje ci jakiekolwiek środki psychoaktywne: papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze lub jakiekolwiek leki. Skutki zażycia wielu tych środków mogą być trudne do przewidzenia i niebezpieczne. Pamiętaj, że posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku jest w Polsce karalne.
-Odmawiaj, kiedy osoby, które słabo znasz, proponują ci poczęstunek lub napój, a swoje napoje miej zawsze w zasięgu wzroku(aby uniknąć dodania do nich środków psychoaktywnych, w tym ograniczających świadomość)
-Jeżeli w jakiekolwiek sytuacji poczujesz się niepewnie, postaraj się zbliżyć do osób, które mogłyby ci pomóc(np. policjanta, sprzedawczyni w sklepie, pani na poczcie), i powiedzieć im, że potrzebujesz pomocy, bądź wezwij pomoc telefonicznie.
-Zachowuj ostrożność podczas jazdy samochodem, motocyklem czy skuterem- zarówno jako kierowca, jak i pasażer. Pamiętaj zwłaszcza o konieczności zapinania pasów, przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a także o tym, że kierowca zawsze powinien być wypoczęty i trzeźwy, kiedy siada za kierownicą.
-Gdy podróżujesz: w pociągu unikaj pustych przedziałów lub tych, w których przebywają osoby nietrzeźwe, nigdy nie zostawiaj bagażu bez opieki, zwracaj uwagę na swoja własność zwłaszcza w tłoku czy podczas wsiadania i wysiadania z autobusu, tramwaju, metra czy pociągu- to takich sytuacjach najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowej.
-W razie pojawienia się podejrzanej osoby (osób), zwłaszcza zachowującej się głośno i agresywnie lub pijanej, nigdy nie interweniuj samodzielnie- wezwij policję, informując, jak liczna jest grupa.
-Gdy wzywasz pomoc:
– z telefonu komórkowego wybierz numer 112,
-przedstaw się imieniem i nazwiskiem,
-opisz stan ofiary wypadku( lub inne zdarzenie, do którego doszło, np. pożar),
-podaj adres i opis miejsca zdarzenia(jeśli nie możesz ustalić dokładnego adresu, podaj nazwę miejscowości i jakiś punkt odniesienia, np. most, przystań).
Pozostałe numery alarmowe:
Pogotowie ratunkowe: 999
Policja: 997
Straż pożarna: 998
WOPR: 601 100 100
GOPR: 985 lub 601 100 300
Pedagog szkolny VII LO w ZSOiS
Na podstawie „Głosu Pedagogicznego” – maj 2018r.
Recommended Posts

DNI OTWARTE SZKOŁY VII LO MS
15 maja, 2025

SIATKARZE ZSMS ZIELONA GÓRA MISTRZAMI WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO!!
30 kwietnia, 2025
Zakończenie roku szkolnego klas IV
23 kwietnia, 2025