Stanisława Wyspiańskiego 21
65-001 Zielona Góra
Sekretariat
sekretariat@zsms.zgora.pl
tel (68) 451 20 50
fax (68) 451 20 51

O Bibliotece

Historia działalności biblioteki w VII Liceum Ogólnokształcącym

Wraz z powstaniem liceum w 1948 roku, rozpoczęła działalność Biblioteka Szkolna. Początkowo funkcjonowała w oparciu o zbiory istniejącej już biblioteki szkoły podstawowej nr 7,mieszczącej się w tym samym budynku przy ul. Wazów.

Z roku na rok, gdy powstawały kolejne klasy licealne, gromadzono księgozbiór pod kątem ich potrzeb. Z końcem 1948r. księgozbiór liczył około 900 woluminów. W latach 1947-52,na polecenie władz, z biblioteki wycofano niektóre książki o treści niezgodnej z narzuconym ustrojem społeczno-politycznym.

Na przełomie lat 1952-1960 zdecydowanie powiększono księgozbiór z 1700 na 6000 książek. Do pracy w bibliotece wdrażani byli uczniowie należący do sekcji bibliotecznej.

W roku szkolnym 1962/63 liceum przeniesione zostało do budynku przy ul. Zamenhofa i od tego mementu też rozpoczyna działalność biblioteka, którą umieszczono w niedużym pomieszczeniu na drugim piętrze. Ze zbiorów wycofano pozycje „martwe”, część książek przekazano do bibliotek szkół podstawowych, rozpoczęto gromadzenie zbiorów literatury dostosowanej do nowego programu liceów ogólnokształcących.

W roku szkolnym 1967/1968 VII LICEUM przeniesiono, tym razem ostatecznie, do budynku przy ul. Wyspiańskiego. Biblioteka z 8580 książek została umieszczona na I piętrze w jednej z klas. Wprowadzenie w tym roku nauczania sprofilowanego (klasa matematyczno-fizyczna, humanistyczna, sportowa)wpłynęło na jakościowe zmiany w strukturze zbiorów. Zaczyna dominować literatura naukowa i popularnonaukowa oraz metodyczna dla nauczycieli.

Po rozbudowaniu szkoły od września 1972 r. bibliotekę przeniesiono do większych pomieszczeń, w których funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Wówczas biblioteka posiadała około 9000 książek. Do końca lat 80-tych intensywnie wzbogacano księgozbiór biblioteki, dzięki czemu trzykrotnie wzrosłą liczba książek, sięgając 28000 egzemplarzy. Księgozbiór wzbogacono przede wszystkim o słowniki, encyklopedie, monografie z wielu dziedzin, literaturę medyczną, oraz literaturę piękną, służącą rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Dla potrzeb czytelników wydzielono kącik czytelniczy, podręczny magazyn książek oraz wzbogacono warsztat informacyjno-bibliograficzny (katalogi, kartoteki, rozbudowano księgozbiór podręczny).

Na początku lat 90-tych biblioteka VII LO otrzymała zbiory zlikwidowanej biblioteki Studium Nauczycielskiego. Znaczną część wprowadzono do naszego księgozbioru, wzbogacając zbiory literatury metodycznej dla nauczycieli, pozostała część trafiła do bibliotek szkół podstawowych, przedszkoli, a także do Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.

W ostatnich latach podjęto działania mające na celu przekształcenie biblioteki w Centrum Informacyjno – Naukowe. Aby osiągnąć zamierzony cel należało przeprowadzić meliorację zbiorów, wyremontować i zmodernizować bibliotekę

Od roku szkolnego 1997/98 rozpoczął się nowy etap pracy biblioteki szkolnej. W powiększonej czytelni uczniowie mają wolny dostęp do dobrze zaopatrzonego księgozbioru podręcznego, zbiorów literatury pięknej i aktualnej prasy. Zainstalowano tv oraz video. Na bieżąco są prezentowane są informacje dotyczące preorientacji zawodowej. W czytelni prowadzone są zajęcia w klasach pierwszych i drugich, realizujące program z przysposobienia czytelniczego i informacji naukowej. Od 1999 roku dostęp do informacji na temat księgozbioru ułatwia utworzony w programie MOL katalog komputerowy.
W latach 2001-2005 po modernizacji czytelni, utworzono 6 stanowisk komputerowych dla uczniów i nauczycieli z dostępem do drukarki.
W latach 2009-2011 przeprowadzono prace związane z elektronicznym udostępnianiem zbiorów, co spowodowało wymianę części księgozbioru na nowy oraz oznakowanie wszystkich książek kodami kreskowymi. Jednocześnie dało to możliwość dostępu uczniom do katalogu bibliotecznego w wersji elektronicznej na wszystkich stanowiskach komputerowych znajdujących się w bibliotece. Dzięki temu każdy uczeń może sprawdzać stan swojego konta czytelniczego, rezerwować poszukiwaną przez siebie książkę, sporządzić i wydrukować zestawienie bibliograficzne.

W ciągu prawie 60 lat istnienia szkoły w bibliotece m.in. pracowały: Helena Badziura, Helena Buckowa, Jolanta Chwastyk , Maria Chwastyk , Helena Korcz, Krystyna Kulczyka, Zofia Lenart, Bogumiła Leszkowicz,Bożena Mania, Maria Merena, Antonina Napieralska, Danuta Waldowska, Anna Olik Galant.

Facebook