Menu główne

Socjoterapeuta

Etymologia wyrazu socjoterapia wywodzi się z łaciny, łac.\; socius oznacza towarzysz. W języku angielskim słowo sociotherapy, oznacza terapię w społeczności. Według słownika psychologii, socjoterapia jest formą oddziaływania terapeutycznego, polegającą na wykorzystaniu wpływu środowiska społecznego, pozytywnego oddziaływania grupy społecznej, a także interakcji społecznych. Aby socjoterapia przyniosła oczekiwane rezultaty, niezbędne jest stworzenie atmosfery pozbawionej konfliktów, w której pacjent czuje się w pełni komfortowo. Należy nadmienić, że socjoterapia nie jest wyłącznie formą terapii zajęciowej. Służy również jako element oddziaływań psychoterapeutycznych oraz pedagogicznych.

W terapii społecznej ważne są następujące czynniki:

Cele socjoterapii

W kontekście oddziaływań socjoterapeutycznych oraz metod, możemy wyróżnić trzy cele socjoterapii. Są to cele terapeutyczne, edukacyjne, a także rozwojowe. Osoba korzystająca z socjoterapii przyswaja wiedzę, a także uczy się zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Dodatkowo, uczy się rozpoznawać swoje emocje, poznaje mechanizmy uzależnienia, zdobywa nowe umiejętności. Dzięki terapii społecznej umie w prawidłowy sposób rozwiązywać konflikty. W trakcie zajęć z terapeutą pacjent kształtuje poczucie własnej wartości, uczy się pełnienia określonych ról społecznych. Ponadto, pogłębia wiedzę o samym sobie, co wpływa na poprawę relacji międzyludzkich. Osoba korzystająca z socjoterapii rozwija ważne umiejętności społeczne, takie jak asertywność, pewność siebie, komunikacja, budowanie relacji opartych na szacunku. Dzięki terapii pacjent wyzbywa się negatywnych emocji i poznaje siebie na nowo. Socjoterapia może być postrzegana jako możliwość odreagowania frustracji w grupie w atmosferze zaufania i zrozumienia.

Techniki wykorzystywane w socjoterapii

Zajęcia socjoterapeutyczne odbywają się w grupach. Dzięki pracy w grupie, uczestnicy dostarczają sobie społecznych bodźców, uczą się określonych reakcji i działań interpersonalnych. Zadaniem terapeuty jest ustalenie pewnych norm i zasad między uczestnikami, a także stworzenie przyjaznej atmosfery, opartej na szacunku i akceptacji.

Oto najpopularniejsze techniki wykorzystywane na zajęciach socjoterapeutycznych:

Do kogo skierowana jest socjoterapia?

Socjoterapia ukierunkowana jest przede wszystkim na terapię zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń zachowania, a także zaburzeń rozwojowych. Terapia społeczna może być wykorzystywana w leczeniu dzieci nadpobudliwych, agresywnych czy wycofanych. Bywa pomocna w przypadku dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zaniedbanych wychowawczo. Socjoterapia skierowana jest również do osób, które borykają się z fobiami, depresją, zaburzeniami somatycznymi czy obsesyjno – kompulsywnymi. Ten rodzaj terapii może pomóc również ludziom, którzy zmagają się z problemami osobistymi, trudnościami życiowymi. Socjoterapia skierowana jest także do osób z chorobami nowotworowymi, osób uzależnionych.

Facebook