Bez skrupułów
Studentka Kathy Culver znika w tajemniczych okolicznościach na terenie kampusu. Ślady pozwalają przypuszczać, iż padła ofiarą zabójstwa. Były narzeczony dziewczyny Christian Steele, wschodząca gwiazda amerykańskiego futbolu, odbiera zagadkowy telefon – w słuchawce słychać głos zaginionej. Kiedy z rąk mordercy ginie ojciec Kathy, jej starsza siostra, dawna ukochana Myrona – piękna pisarka Jessica – prosi go o pomoc.
Perełka
Dwanaście lat minęło, odkąd nie nazywano mnie już ?Perełką?, a znajdowałam się akurat na stacji metra Châtelet w godzinie szczytu. Byłam w tłumie. Jakaś kobieta miała na sobie żółty płaszcz. Moją uwagę zwrócił właśnie jego kolor, kobietę widziałam z tyłu. Szła długim tunelem, w kierunku stacji Château-de-Vincennes. Staliśmy w zbitej ciżbie na schodach, czekając, aż bramka na peron się otworzy. Znalazła się obok mnie. Wtedy zobaczyłam jej twarz. Podobieństwo do mojej matki było tak uderzające, że pomyślałam, iż to ona…
Noc – Andrzej Stasiuk
Za pomocą kryminalnej groteski Stasiuk pokazuje dwie nacje, które istnieją tylko w wyobrażni – Szkopów i Polaczków. I dwie części starego kontynentu – Wschód i Zachód, które nienawidzą się i potrzebują siebie nawzajem. Roman Pawłowski Gazeta Wyborcza” (…) Polacy kradną samochody i brylanty, zawożą łup do swoich półdzikich miast. Niemcy robią wszystko, co im się każe. Chirurg rozmyśla nad tym, jak dziwny jest świat, Wschód potrzebuje rzeczy a Zachód krwi. (…) Jak na farsę przystało Stasiuk maluje obraz Wschodu i Zachodu grubą kreską (…). Jednak wyrażne kontrasty nie trywializują inscenizacji, lecz są częścią tego, co ma być pokazane, mianowicie pełnego uprzedzeń, wzajemnego niezrozumienia ludzi ze Wschodu i Zachodu. Sztuka grana jest z wyjątkową lekkością przez świetny dwujęzyczny ensemble”. Torsten Casimir „Polskie serce” (Rheinische Post, 10.01.05)
Nowe przygody Mikołajka – Rene Goscinny, Jean-Jaques Sempé
Nowa książka o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie na rynku książki dziecięcej w tym roku. Tom zawiera osiemdziesiąt niepublikowanych dotąd historyjek ilustrowanych zabawną i niezapomnianą kreską Sempégo. Zapraszamy na spotkanie z Mikołajkiem, Rufusem, Alcestem i ich kolegami, których perypetie rozśmieszają kolejne już pokolenie czytelników.
Podróże z Herodotem – Ryszard Kapuściński
Kiedy Ryszard Kapuściński wyruszał w swoją pierwszą zagraniczną podróż, dostał w prezencie „Dzieje” Herodota. Dzieło starożytnego historyka towarzyszyło mu w wędrówkach po Indiach, Chinach, Azji Mniejszej i Afryce. W swojej najnowszej książce sławny reporter opowiada o wielu fascynujących wydarzeniach politycznych i historycznych, których był naocznym świadkiem, zestawiając je z faktami opisywanymi przez Herodota. Zastanawia się, jak sposób podróżowania, przekazywania wiadomości i opisywania dziejów wpływa na rozumienie świata. I choć wydawać by się mogło, że od czasów Herodota w pracy reportera zmieniło się prawie wszystko, to jednak i współcześnie, mimo natłoku informacji z różnych części globu, trudno zrozumieć bieg historii. Dla tych, którzy chcą podjąć ten wysiłek, książka Ryszarda Kapuścińskiego jest wspaniałym przewodnikiem, przede wszystkim dlatego, że nie udziela gotowych odpowiedzi, a uczy stawiać mądre pytania.
Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku – Ryszard Kapuściński
„Rwący nurt historii” pokazuje Ryszarda Kapuścińskiego nie tylko jako reportera i pisarza, ujawnia on jego budzącą podziw wiedzę fachową (przecież z wykształcenia był historykiem) o dziejach i kulturze regionów, do których podróżował. To, co w jego książkach stanowi fundament – solidny, lecz niewidoczny – w wywiadach i wykładach płynie szerokim strumieniem: komentarze polityczno-społeczne, nazwiska, daty, dane statystyczne. Ale nie jest to li tylko erudycyjny popis. Kapuściński przywołuje fakty po to, by je zinterpretować, wskazać paralele historyczne i kulturowe, by prognozować.
(ze Wstępu Krystyny Strączek)
To zbiór wypowiedzi i zapisków Kapuścińskiegona na temat historii, globalizacji i poszczególnych regionach świata: Afryki, Ameryki Łacińskiej, Europy i Rosji. Wybór i układ rozdziałów został zaakceptowany przez Ryszarda Kapuścińskiego. Książka jest uzupełnienie jego znakomitych dzieł reporterskich i punktem wyjścia do rozważań o współczesnym świecie, bogatym i wielowymiarowym.
Książka jest ilustrowana niepublikowanymi dotąd zdjęciami wykonanymi przez samego Ryszarda Kapuścińskiego w różnych częściach świata.
Autoportret reportera – Ryszard Kapuściński
Reporter pracuje na zasadzie akumulatora: ładuje, zbiera, wchłania w siebie tę całą rzeczywistość, gromadzi materiał, więc wtedy nie ma czasu na pisanie. (…) Bo podróż jest czasem zbyt cennym, sytuacja podróży jest zbyt cenna by pisać.
Czarownica z Portobello – Paulo Coelho
„Atena manipulowała mną, wykorzystywała mnie, nie bacząc na moje uczucia. Była moją mistrzynią, zobowiązaną do przekazywania mi świętych tajemnic, do budzenia nieznanych mocy, które drzemią w każdym z nas. Wypuszczając się na nieznane morza, ślepo ufamy naszym przewodnikom – w przekonaniu, że wiedzą więcej niż my.” Andrea McCain, aktorka
„Człowiek tworzy jakąś rzeczywistość, a potem staje się jej ofiarą. Atena buntowała się przeciwko temu, i przyszło jej zapłacić za to wysoką cenę.” Heron Ryan, dziennikarz
„Jej wielki problem polegał na tym, że była kobietą XXII wieku, której przyszło żyć w XXI wieku – z czym się zresztą nie kryła. Czy zapłaciła wysoką cenę? Bez wątpienia. Ale zapłaciłaby dużo więcej, gdyby tłumiła kipiącą w niej energię. Stałaby się zgorzkniała, sfrustrowana, stale przejmowałaby się owym „co ludzie powiedzą”, wciąż powtarzałaby „najpierw pozałatwiam to co ważne, a potem pomyślę o realizacji własnych marzeń”, ciągle narzekałaby, że „jeszcze nie teraz, bo ciągle stoi coś na przeszkodzie”. Dedeire O`Neil, znana jako Edda.
Lux Perpetua – Andrzej Sapkowski
Lux Perpetua godnie wieńczy dzieło mistrza. Jest napisana z rozmachem, z niezwykłą dbałością o historyczny szczegół, z charakterystycznym dla Sapkowskiego humorem i wyczuciem językowym. Wojenne okrucieństwo kontrastuje ze wzruszającymi scenami miłosnymi, losy bohatera splecione z wątkiem wielkiej polityki zmierzają do nieuchronnego, a jednak zaskakującego finału.
Reynevan, główny bohater tomów Narrenturm i Boży Bojownicy, nadal ma kłopoty, ciągle ktoś dybie na jego życie bądź przedstawia mu propozycję nie do odrzucenia. Prześladują go prozaiczni agenci wywiadu oraz siły nieczyste, wcale nie ukrywające swej diabelskiej proweniencji. Ale Reynevan żyje przecież w okrutnych i niebezpiecznych czasach. Na Śląsku i w Czechach, gdy przez ziemie te przetaczały się krucjaty i husyckie wyprawy odwetowe. Gdy nie znano słowa: „Litość” i z imieniem Boga na ustach wyrzynano tysiące niewinnych. Reinmar wierzy w religijną odnowę, staje po stronie zwolenników Husa, nawet gdy ci dokonują niewiarygodnych zbrodni. Cel uświęca środki. Reynevan chce pomścić śmierć brata. On, medyk i zielarz, idealista i bezinteresowny obrońca chorych i cierpiących, musi wcielić się w rolę husyckiego szpiega, dywersanta, zabójcy i bezlitosnego mściciela. Rozdarty pomiędzy obowiązkiem a głosem serca, stawia wszystko na jedną kartę, byle wyrwać ukochaną z rąk wrogów. On i Jutta to postacie niczym ze średniowiecznego romansu o Alkasynie i Nikoletcie. Nominacja do prestiżowej nagrody im. Janusza Zajdla.
Zagadki mózgu – Juan Stephen
„Zagadki mózgu” pełne są dziwacznych faktów na temat odmienności ludzkich zachowań, opisanych z charakterystyczną dla dr Stephena Juana empatią i humorem. Autor odpowiada m.in. na pytania: dlaczego mózg jest najczystszym organem naszego ciała?, czy to prawda, co mówi się o déja vu?, dlaczego niektórzy z nas wierzą, że są opętani lub mają sobowtóra, który wszędzie za nimi chodzi? oraz na wiele innych, interesujących pytań. Zapoznaje Czytelników z fascynującą wiedzą na temat naszego mózgu, uświadamiając nam, że zachowanie ludzi jest czymś bardzo złożonym i aby je wyjaśnić, musimy odwoływać się do wielu czynników. Jak zapewnia autor, z czasem coraz lepiej będziemy poznawać złożone relacje między mózgiem, umysłem, ciałem i społeczeństwem. Książka jest pełna ciekawostek i faktów dotyczących dziwnych ludzkich zachowań i stanowi doskonałe dopełnienie „Zagadek ciała”.
Lektura „Zagadek mózgu” będzie dla Czytelników zarówno źródłem doskonałej rozrywki, jak i wiedzy, jaką dysponuje współczesna nauka o mózgu. Ludzki umysł jest doprawdy cudowny. Mamy nadzieje, że ta książka wszystkich o tym przekona.
Dr Stephen Juan, australijski „Czarnoksiężnik z Krainy Osobliwości”, jest antropologiem i wykładowcą, autorem znanych i nagradzanych artykułów publikowanych w czasopismach oraz prezentacji telewizyjnych i radiowych. Wykłada na Wydziale Edukacji i Opieki Społecznej Uniwersytetu w Sydney. Jest autorem serii książek: „Zagadki ciała”, „Zagadki seksu” i „Zagadki mózgu”.
Ruchome obrazki – Terry Pratchett
Ukryte we wnętrzu kamer chochliki błyskawicznie malują kolejne klatki na celuloidowej taśmie. Świat Dysku odkrywa magię Srebrnego Ekranu! Nie wystarczy jednak usiąść w kinowym fotelu i z przejęciem śledzić losy bohaterów Porwanego wiatrem, najdziwniejszego filmu o Wojnie Domowej, jaki kiedykolwiek powstał. Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, jaką tajemnicę skrywa wzgórze Świętego Gaju (czyli Holy Woodu), nie przejmując się tym, że Gaspode, Cudowny Pies, ma wielką ochotę na to, by uratować świat…
Język na sprzedaż – Jerzy Bralczyk
To jest książka o języku reklamy. Twórcy reklamy powinni ją przeczytać. Odbiorcy reklamy – mogą, dla korzyści i satysfakcji. Pierwsi powinni ją przeczytać przede wszystkim dlatego, że ci drudzy przeczytać ją mogą. To, co w komunikacie reklamowym jest najciekawsze, a także to, co najskuteczniejsze, zależy w znacznej mierze od indywidualnej inwencji, talentu i natchnienia, a także od przypadku, który często pozwala tworzyć teksty znakomicie skuteczne.
Madame – Antoni Libera
Powieść jest ironicznym portretem artysty z czasów młodości, dojrzewającego w peerelowskiej rzeczywistości schyłku lat sześćdziesiątych. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego i dała mu lekcję wolności. Jest to zarazem opowieść o potrzebie marzenia, o wierze w siłę Słowa i o naturze mitu, a także rozrachunek z epoką Peerelu. Tradycyjna narracja, nie pozbawiona wątku sensacyjnego, skrzy się humorem, oczarowuje i wzrusza
Allah 2.0 – Mieszko Zagańczyk
Książka Allah 2.0 opisuje czasy nie – tak – bardzo – odległej przyszłości, w której większość problemów i lęków dzisiejszego świata znalazło swój dramatyczny finał. Zachodnia cywilizacja przegrała wojnę z Dżihadem i nad Europą powiewa zielony sztandar Proroka, a Chińczycy rzeczywiście opanowali gospodarkę. W tej rzeczywistości można być zdrowym, szczęśliwym i zadowolonym.
Śnieg – Orhan Pamuk
Młody poeta, Ka wraca po 12 latach emigracji w Niemczech do ojczystej Turcji na pogrzeb matki. W małym anatolijskim miasteczku Kars podejmuje próbę odzyskania młodzieńczej miłości, a przy okazji pisze artykuł na temat serii tajemniczych samobójstw wśród młodych dziewcząt, którym zakazano noszenia muzułmańskich chust. Prowadząc swe dziennikarskie śledztwo Ka poznaje miejscowe władze, rozmawia ze studentami, kandydatem na burmistrza w nadchodzących wyborach, sufickim szejkiem, pierwszym islamskim pisarzem science fiction i terrorystą. Nawiedzająca nagle okolicę potężna zamieć śnieżna na klilka dni odcina miasteczko od reszty świata. Kars staje się widownią bardzo współczesnego i tragicznego w skutkach konfliktu politycznego, w który zaangażowane są miejscowe świeckie władze, wyznawcy islamu i Kurdowie.
O pięknie – Zadie Smith
Podobnie jak bestsellerowe „Białe zęby”, nowa powieść Zadie Smith „O pięknie” opowiada historię dwóch rodzin, a poprzez tę opowieść z dystansem i humorem porusza najważniejsze tematy współczesności : zagadnienia tożsamości, rasy, globalizmu, fanatyzmu religijnego. Profesor Belsey jest Anglikiem, specjalistą od Rembrandta. Jego największym rywalem jest profesor Kipps, również specjalista od Rembrandta. Panowie są wrogami na śmierć i życie. Gdy rodzina Kippsów przenosi się za ocean i osiedla się w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a komplikacje mnożą się jak szalone.
Jasne błękitne okna – Edyta Czepiel
Premiera książki poprzedza premierę filmu „Jasne, błękitne okna” w reżyserii Bogusława Lindy z Joanną Brodzik i Beatą Kawką w rolach głównych oraz równie znakomitą obsadą drugoplanową: Barbara Brylska, Stanisłwa Celińska, Jerzy Trela.
Wiek żelaza – J. M. Coetzee
Wiek żelaza jest dogasającym wołaniem o miłość. To powieść zimna, śmiertelnie prawdziwa. Wstrząsające wyznanie umierającej Elizabeth Curren, profesor literatury klasycznej w Kapsztadzie. W liście do córki, który być może nigdy nie zostanie jej dostarczony, kobieta daje świadectwo ostatnich dni swojego życia. Dzieli się bólem schorowanego ciała, rozczarowaniem cywilizacją białego człowieka, a także narastającym strachem przed samotnym odejściem. Eskalacja cierpienia, kwintesencja rozpadu.
Żart – Milan Kundera
Wznowienie pozycji, która zawiera wszystko to, co w pisarstwie Kundery najistotniejsze: egzystencjalną koncepcję sztuki powieści i tematy, którym pozostaje wierny w swoich późniejszych utworach – tragiczny rozdźwięk między ciałem a duszą, seksem a miłością, bezradność wobec skutków własnych działań, motyw śmiechu i zapomnienia.